Białystok: Droga nr 19 na Nowowarszawskiej

Droga nr 19 na Nowowarszawskiej

Obraz z kamery online z drogi nr 19 w Białymstoku

Ulica Legionowa zjazd na SienkiewiczaUlica BerlingaZobacz obraz online z kamery

Kamera online na drodze nr 19 w Białymstoku

Na zdjęciach z kamery widoczna jest ulica Nowowarszawska, która dalej przechodzi w ulicę Jana Klemensa Branickiego. W miejscu zamontowania kamery ulica Nowowarszawska krzyżuje się z ulicą Konstantego Ciołkowskiego. Wspomniane skrzyżowanie usytuowane jest we wschodniej części miasta. Zarówno ulica Nowowarszawska i Jana Klemensa Branickiego stanowią część drogi krajowej numer 19, która łączy aglomeracje we wschodniej Polsce: białostocką, lubelską oraz rzeszowską.

W Białymstoku jest co najmniej kilka miejsc i obiektów, które każdy turysta powinien zobaczyć. Wśród nich zdecydowanie należy wyróżnić białostocką Archikatedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Do środka trójnawowej świątyni prowadzą dość szerokie schody, a przed samym wejściem wejścia strzegą figury św. Piotra i Pawła oraz Pomnik św. Jana Pawła II. Na szczególną uwagę w świątyni zasługuje dębowy ołtarz główny z 1915 roku, na którym mieści się obraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W transpecie znajdują się także dwa ołtarze poświęcone Matce Boskiej – Częstochowskiej oraz Ostrobramskiej.

W skład kompleksu katedralnego wchodzi neogotycka katedra z XX wieku (opisana powyżej), barokowa plebania z 1761 roku oraz stary kościół farny powstały z fundacji Piotrka Wiesiołowskiego Młodszego, który pochodzi z początku XVIII wieku. Kościółek farny jest najstarszym zabytkiem murowanym Białegostoku. Zachował się do dnia dzisiejszego. Wewnętrzu kryje się sarkofag serca Stefana Mikołaja Branickiego oraz jego matki Katarzyny Aleksandry z Czarnieckich Branickiej, a także nagrobek serca Jana Klemensa Branickiego, który składa się z marmurowego mauzoleum i haftowanego epitafium Izabeli Branickiej z 1825 roku. Izabela Branicka spoczywa w krypcie w podziemiach kościoła.