Białystok: Ulica Składowa

Ulica Składowa

Obraz z kamery online z ulicy Składowej w Białymstoku

Skrzyżowanie Mickiewicza i ŚwiętojańskiejUlica SikorskiegoZobacz obraz online z kamery

Kamera online na ulice Składową w Białymstoku

Widoczna na powyższych zdjęciach droga to ulica Składowa położona na osiedlu Nowe Miasto, w jego wschodniej części. Ulica Składowa rozpoczyna się przy skrzyżowaniu ulicy Transportowej, Pogodnej i Stefana Żeromskiego, zaś kończy się tuż przy tunelu Generała Nila. W miejscu, w którym zamontowana jest kamera, Składowa krzyżuje się z ulicą Handlową.

Zarówno przy ulicy Składowej, jak i przy ulicy Handlowej, zlokalizowana jest restauracja popularnej sieci fast foodów, liczne hurtownie oraz magazyny, a także zajezdnia autobusowa, stacja benzynowa oraz oddział białostockiego Uniwersytetu. Tuż przy ulicy Składowej znajduje się także trzygwiazdkowy hotel.

Nowe Miasto jest dość młodą dzielnicą położoną we wschodniej granicy miasta. W większości zabudowa składa się z bloków 3-, 4-piętrowych oraz wieżowców, a także domów jednorodzinnych i szeregowych. Ze względu na fakt, iż Nowe Miasto jest dość młodą dzielnicą, nie znajdziemy tutaj zabytków. Z turystycznego punktu widzenia Nowe Miasto nie jest atrakcyjną dzielnicą pod względem turystycznym, a ni nawet konsumpcyjnym.

Białystok jest ściśle związany z Ludwikiem Zamenhofem, a także z mniejszościami narodowymi, które jeszcze przed wojną tworzyły klimat miasta. W 18 miejscach Białegostoku ustawione zostały punkty związane z L. Zamenhofem i historią miasta. Przy każdym z punktów ustawione są tablice opisujące dane miejsce w języku polskim, angielskim oraz esperanto, którego twórcą jest Ludwik Zamenhof. Szlak wiodący po wszystkich 18 punktach zwany jest „Esperanto i Wiele Kultur w Białymstoku”.