Białystok: Ulica Berlinga

Ulica Berlinga

Obraz z kamery online z ulicy Berlinga w Białymstoku

Droga nr 19 na NowowarszawskiejUlica PlażowaZobacz obraz online z kamery

Kamera online na ulicy Berlinga w Białymstoku

Kamera zamontowana została w dzielnicy Dziesięciny, położonej około 10 minut samochodem od ścisłego centrum miasta, tuż przy ulicy Generała Zygmunta Berlinga i ulicy Dziesięciny. Na powyższych zdjęciach z kamery, na wprost, widoczna jest ulica Generała Zygmunta Berlinga, zaś po lewej stronie znajduje się ulica Dziesięciny. Ulica Generała Zygmunta Berlinga rozpoczyna się przy skrzyżowaniu ulic: Antoniuk Fabryczny i Alei Konstytucji 3-go Maja, zaś jej przebieg kończy się przy ulicy Świętokrzyskiej. Ulica Generała Zygmunta Berlinga jest główną arterią Dziesięcin, natomiast ulica Dziesięciny jest drogą osiedlową.

Dzielnica Dziesięciny jeszcze w latach 90. cieszyła się niepochlebną opinią. Uważana była za szczególnie niebezpieczną i w dużej mierze była to prawda. Natomiast obecnie jest to dzielnica dość spokojna, choć w dalszym ciągu opinia dzielnicy z lat 90. pozostawiła swój niechlubny ślad. Z turystycznego punktu widzenia Dziesięciny nie są atrakcyjną dzielnicą. Są to głównie zalane betonem blokowiska.

Kierując się z centrum w stronę Dziesięcin, po drodze na osiedlu Antoniuk Fabryczny i przy ulicy Antoniuk Fabryczny, po lewej stronie doskonale widoczna jest majestatyczna Cerkiew św. Ducha. Nie wiele osób wie, że ta ogromna i piękna budowla jest największą cerkwią prawosławną w Polsce. Budowa świątyni rozpoczęła się w latach 80. XX wieku, a wyświęcono ją dopiero w 1999 roku.

Cerkiew jest jednonawowa, z pięcioma kopułami, a cała budowla opiera się na symbolice Zesłania Ducha Świętego. Jeśli dokładnie się przyjrzymy, to ściany mają ciekawy kształt języków ognia, natomiast kopuły dodatkowo symbolizują postać Jezusa Chrystusa i czterech ewangelistów. Wnętrze jest nad wyraz nowoczesne, lecz nawiązuje do tradycji prawosławnej.

Spoglądając na cerkiew św. Ducha nie sposób nie zobaczyć efektownej i bardzo wysokiej dzwonnicy, która liczy aż 70 metrów wysokości. Efektowna iglica pełni funkcję bramy prowadzącej na teren świątyni. Cerkiew św. Ducha warto zwiedzić zawsze, lecz jeśli istnieje taka możliwość, warto tutaj się wybrać w słoneczny dzień, w godzinach popołudniowych, aby zobaczyć świątynie w popołudniowym słońcu, kiedy złote kopuły biją pięknym blaskiem.