Białystok: Ulica Tysiąclecia Państwa Polskiego

Ulica Tysiąclecia Państwa Polskiego

Obraz z kamery online z ulicą Tysiąclecia Państwa Polskiego w Białymstoku

Ulica WiejskaSkrzyżowanie Mickiewicza i ŚwiętojańskiejZobacz obraz online z kamery

Kamera online na ulicę Tysiąclecia Państwa Polskiego w Białymstoku

Tysiąclecia Państwa Polskiego, Generała Stanisława Maczka oraz Generała Władysława Andersa. Obiektyw kamery skierowany został w stronę ulicy Tysiąclecia Państwa Polskiego, w kierunku Suwałk. Przy opisywanym skrzyżowaniu przecinają się trzy drogi krajowe: droga krajowa numer 8, 19 oraz 65.

Nieopodal Białegostoku znajduje się niewielkie miasteczko Supraśl. Ta urokliwa miejscowość, leżąca nad krętą rzeką o tej samej nazwie, usytuowana jest około 17 kilometrów od Białegostoku. Supraśl jest jednym z ciekawszych zakątków Podlasia. Bogata kultura i osobliwa przyroda, a także ciekawe zabytki sprawiają, że jest to doskonałe miejsce do wypoczynku. Warto również wspomnieć, iż Supraśl posiada status uzdrowiska.

Supraśl pochwalić się może w sumie czterema zabytkami. Najsłynniejszym jest Monster Zwiastowania, czyli zespół klasztorny Bazylianów. Jest to prawosławny, męski klasztor, którego początki w Supraślu sięgają przełomu XV i XVI wieku. Monster Zwiastowania jest okazałą cerkwią obronną pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Cerkiew została zniszczona w 1944 roku podczas wojny, lecz obecnie jest pięknie zrekonstruowana. Ogromne wrażenie robi wnętrze cerkwi.

Już od samego początku otaczano tutaj kultem Supraską Ikonę Matki Bożej – doskonałą kopię Smoleńskiej Ikony Matki Bożej, wielce czczonej w Rosji. Niestety w 1915 roku mnisi uciekając wraz z prawosławną ludnością z Supraśla do Rosji przed Niemcami zabrali ikonę, która już nie powróciła do miasteczka. Obecnie kopia ikony znajduje się w tutejszej cerkwi św. Jana Teologa i obecnie tutaj modlą się wierni i pielgrzymi.

Tuż przy klasztorze prawosławnym – Monsterze znajduje się bardzo ciekawe miejsce – Muzeum Ikon. Na tutejszej stałej wystawie multimedialnej prezentowanych jest ponad 280 ikon, przedstawiających Chrystusa, Matkę Boską oraz najważniejsze święta cerkiewne. Supraskie Muzeum w swoich zbiorach posiada XVIII-wieczne ikony. Warto dodać, że w dalszym ciągu dokładane są wszelkie starania o pozyskanie starszych.