Skrzyżowanie Mickiewicza i Świętojańskiej
Ulica Tysiąclecia Państwa PolskiegoUlica SkładowaZobacz obraz online z kamery
Kamera online na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Świętojańskiej w Białymstoku
Przekazywane zdjęcia na żywo, widoczne na powyższym obrazie z kamery, ukazują skrzyżowanie ulic Mickiewicza i Świętojańskiej. Ulica Mickiewicza biegnie ze wschodu na zachód, zaś ulica Świętojańska z północy na południe. Obiektyw kamery skierowany został w stronę przebiegu ulicy Świętojańskiej, w kierunku ulicy Jana Klemensa Branickiego.
Białystok pochwalić się może kilkunastoma ciekawymi zabytkami oraz miejscami. I choć te miejsca są niezwykle interesujące, nie ulega wątpliwości, że aby zwiedzić miasto Białystok wystarczy właściwie jeden dzień, a przy naprawdę dokładnym zwiedzaniu – dwa. Nie oznacza to jednak, że do Białegostoku nie warto wybrać się na dłuższy wypoczynek, bo choć same miasto nie posiada dziesiątek zabytków, to okolica jest w nie bogata.
Bez wątpienia pragniemy Wam polecić miasto Tykocin, usytuowane nieco na zachód od Białegostoku. Jest to bardzo ładna, historyczna, a nawet królewska miejscowość, leżąca nad rzeką Narew. Jest to jeden z najstarszych i najpiękniejszych ośrodków w regionie. Liczy około 600 lat i nie bez przyczyny nazywany jest perłą baroku, bowiem znajdują się tutaj XVIII-wieczne zabytki reprezentujący wspomniany styl.
Największym i najsłynniejszym zabytkiem Tykocina jest Zamek, będący wyjątkową i piękną atrakcją Podlasia. Obiekt udostępniony jest turystom do zwiedzania. Historia zamku sięga 500 lat wstecz. Pierwszymi włodarzami zamku i narwiańskiej wyspy, na której się znajduje, była bardzo bogata rodzina Gasztołdów, możnowładcy litewscy. Początkowo wznieśli tutaj drewnianą warownię, którą prawdopodobnie, z zawiści spalili sąsiedzi – Radziwiłłowie.
W kolejnych latach król Zygmunt August na zgliszczach warowni wybudował ceglany zamek. Ze względu na otaczające bagna było to doskonałe miejsce obronne. I niewiele osób wie, że ówcześnie powstał tutaj największy arsenał broni Rzeczypospolitej końca XVI wieku. Tykociński zamek bardzo często odwiedzali polscy królowie – August II Mocny, Władysław IV, Zygmunt III Waza oraz Stefan Batory.
W trakcie zawirowań wojennych zamek wielokrotnie był niszczony, a następnie odbudowany. Nie ominęły go wojny, w tym Potop Szwedzki. Lecz na przełomie XX i XXI wieku miała miejsce rekonstrukcja zamku, która ocaliła go od ruiny. Obecnie w zamku znajduje się Muzeum, gdzie znajduje się wystawa o historii warowni, fantastyczna Sala Szklana ze zrekonstruowanym piecem kaflowym oraz wieża więzienna.