Białystok: Ulica Elewatorska

Ulica Elewatorska

Obraz z kamery online z ulicy Elewatorskiej w Białymstoku

Ulica Sienkiewicza przy PiłsudskiegoUlica PiastowskaZobacz obraz online z kamery

Kamera online na ulicy Elewatorskiej w Białymstoku

Widoczna na powyższych zdjęciach z kamery ulica nosi nazwę Elewatorska. Usytuowana jest we wschodniej części miasta, a w miejscu którym zamontowana została kamera krzyżuje się z ulicą Popiełuszki. Ulica Elewatorska rozpoczyna się przy skrzyżowaniu z ulicą Popiełuszki i biegnie aż do skrzyżowania z Aleją Jana Pawła II. Natomiast ulica Popiełuszki bierze swój początek przy tunelu Generała F. Nila, przy skrzyżowaniu z ulicą Hetmańską i biegnie na wschód do skrzyżowania z ulicą Nowosielską i Techniczną.

Przyjeżdżając do Białegostoku, warto także zwiedzić okolice miasta. Możemy sami zaplanować wycieczkę lub podążać wyznaczonymi szlakami turystycznymi. Miłośników zabytkowej, drewnianej architektury i turystów ciekawych kultury Podlasia z pewnością zainteresuje szlak „Kraina Otwartych Okiennic”, który prowadzi przez trzy wsie, niezwykle interesujące pod względem architektonicznym. Szlak wiedzie przez Trześciankę, Soce i Puchły, wsie leżące w malowniczej dolinie Narwi i jej dopływu – Rudni.

Nazwa szlaku podpowiada, czego możemy się spodziewać. „Kraina Otwartych Okiennic” prowadzi turystów tuż przy niezwykle urokliwych, drewnianych domach z szeroko otwartymi okiennicami. Domy są bogato zdobione. Okiennice, a nawet i czasem całe elewacje budynków malowane są na bardzo intensywne kolory, które już z oddali przyciągają wzrok i uwagę. Ornamentyka jest typowa dla tego regionu i nawiązuje do rosyjskiego budownictwa ludowego.

Ale, ale! Na szlaku „Krainy Otwartych Okienic” nie znajdują się jedynie domy! Ziemie województwa podlaskiego zamieszkiwane są także przez dużą część ludności prawosławnej, głównie białoruskiego pochodzenia, która do dnia dzisiejszego kultywuje swój folklor, doskonale widoczny w obrzędowości, gwarze oraz oczywiście zabudowie. W Socach, Trześciance oraz Puchłach znajdują się piękne, zabytkowe cerkwie. Podobnie jak domy wymalowane są we wspaniałe, żywe barwy. Wybudowane zostały w XIX i na początku XX wieku. Na szczególną uwagę zasługuje cerkiew w Puchałach, będąca jednym z najpiękniejszych obiektów sakralnych w dolinie Narwi. Zasłynęła wieloma uzdrowieniami dzięki cudownemu obrazowi Matki Boskiej Opiekuńczej.