Białystok: Skrzyżowanie ulic Mickiewicza z Jacka Kuronia

Skrzyżowanie ulic Mickiewicza z Jacka Kuronia (nieaktywna)

Obraz z kamery na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza z Jacka Kuronia w Białymstoku

Zobacz obrazy z 23 kamerZobacz obraz online z kamery

Kamera online na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza z Jacka Kuronia w Białymstoku

Kamera została zamontowana na obrzeżach Białegostoku, stolicy Podlasia, tuż nad skrzyżowaniem ulicy Adama Mickiewicza z ulicą Jacka Kuronia. Szklany obiektyw kamery skierowany został w stronę ulicy Jacka Kuronia, w kierunku ulicy Świętego Proroka Eliasza i ulicy Plażowej. Przy opisywanym skrzyżowaniu znajduje się Sąd Rejonowy.

Ulica Adama Mickiewicza rozpoczyna się przy rondzie usytuowanym przy Pałacu Branickich i biegnie aż do administracyjnej granicy Białegostoku, natomiast droga dalej wiedzie w stronę wsi Stanisławowo. Zaś ulica Jacka Kuronia rozpoczyna się przy ulicy Mickiewicza, w miejscu gdzie zamontowana została kamera i biegnie aż do skrzyżowania z ulicą Plażową.

Białystok nie jest popularnym miastem turystycznym. Nie oznacza to jednak, że turyści nie przyjeżdżają tutaj w ogóle. Od kilku lat dzięki staraniom władz miasta turystów do Białegostoku przyjeżdża coraz więcej. Głównym i największym zabytkiem oraz jednocześnie magnesem na turystów jest Pałac Branickich, otoczony fantastycznym i zabytkowym ogrodem. Tutejszy pałac należy do najładniejszych barakowych założeń architektonicznych w naszym kraju. Ściśle nawiązuje do francuskich pałaców królewskich.

Pałac Branickich, zwany Wersalem Północy czy też Podlaskim, jest XVIII-wiecznym obiektem. Znajduje się praktycznie w centrum miasta, a obecnie mieści się w nim Akademia Medyczna. Mimo, że dzisiejszy Pałac Branickich niedużo różni się od XVIII-wiecznego założenia, to jest o wiele uboższy. Wnętrza są znacznie skromniejsze i nie wyróżniają się wielkim bogactwem jak kiedyś. Na szczęście kilka pomieszczeń, a dokładniej: pokój chiński, kaplica i częściowo Wielka Aula, w dalszym ciągu zachwycają.

Niewiele osób ma świadomość, iż w Białymstoku, tuż obok Pałacu Branickich, wybudowany został prawdopodobnie pierwszy teatr na ziemi polskiej. Powstał on w 1748 roku, 17 lat przed otwarciem Teatru Narodowego w Warszawie, który uważany jest za pierwszy teatr na polskiej ziemi. Białostocki teatr gościł gwiazdy ówczesnej sceny europejskiej, a o jego statusie świadczyła własna orkiestra, a także balet.