Białystok: Ulica I Armii Wojska Polskiego (nieaktywna)

Ulica I Armii Wojska Polskiego - obraz na żywo (nieaktywna)

Widok online z kamery na ulicy I Armii Wojska Polskiego w Białymstoku Obraz z kamery online z ulicy I Armii Wojska Polskiego w Białymstoku

Zobacz obrazy z 23 kamer

Kamera online na ulicę I Armii Wojska Polskiego w Białymstoku

Kamera zamontowana została przy ulicy I Armii Wojska Polskiego, a jej szklany obiektyw skierowany został na skrzyżowanie ulicy Radzymińskiej, Alei Tysiąclecia Państwa Polskiego oraz I Armii Wojska Polskiego. Widoczne na powyższych zdjęciach skrzyżowane położone jest zaledwie 15 minut drogi samochodem od centrum Białegostoku.

W Tykocinie, oprócz wspomnianego Zamku w opisie kamery Świętojańska – Mickiewicza, warto także zobaczyć kościół Trójcy Przenajświętszej, usytuowany na Rynku. Świątynia wzniesiona została w stylu późnobarokowym w XVIII wieku z bardzo ładną, okazałą fasadą. Jest niewątpliwą ozdobą głównego placu miasta. Wewnątrz budowli zobaczyć i usłyszeć możemy cenne organy. Nieopodal Rynku znajduje się także godny uwagi Klasztor Bernardynów z XVIII wieku.

Tykocin pochwalić się może ciekawą architektonicznie – Wielką Synagogą, wybudowaną w 1642 roku w miejscu drewnianej bożnicy. W XVIII wieku budynek został rozbudowany, a obecnie reprezentuje styl barokowy z widocznymi elementami renesansu. Synagoga usytuowana jest przy Małym Rynku, będący niegdysiejszym centrum dzielnicy żydowskiej.

Obecnie w Wielkiej Synagodze mieści się Muzeum Kultury Żydowskiej w Tykocinie (oddział Muzeum w Białymstoku). Wewnątrz znajduje się bogata kolekcja judaiców. Muzeum jest bardzo chętnie odwiedzane przez Żydów z całego świata, a w 1992 roku synagogę odwiedził prezydent Izraela Chaim Herzog.

Zwiedzając Tykocin nie sposób nie zajść na tutejszy Rynek, na którym od razu w oczy rzuca się pomnik Stefana Czarnieckiego, będący drugim najstarszym pomnikiem świeckim w Polsce, oczywiście po Kolumnie Zygmunta w Warszawie. Tykociński pomnik wystawiony został w 1763 roku przez Jana Klemensa Branickiego, który był prawnukiem hetmana Stefana Czarnieckiego.