Białystok: Ulica Poleska przy Jagienki (nieaktywna)

Ulica Poleska przy Jagienki (nieaktywna)

Obraz z kamery online z ulicą Poleską w Białymstoku

Zobacz obrazy z 23 kamerZobacz obraz online z kamery

Kamera online na ulicy Poleskiej w Białymstoku

Kamera zamontowana została na skrzyżowaniu ulic Poleskiej i Jagienki. Obiektyw kamery skierowany został w stronę ulicy Polskiej, w kierunku ulicy Towarowej. Skrzyżowanie usytuowane jest na osiedlu Sienkiewicza, w jego północnej części. Dzielnica Sienkiewicza sąsiaduje z dzielnicą Centrum.

W najbliższych okolicach Białegostoku odnaleźć możemy kilka ciekawych miejsc i zabytków. Jednym z nich jest letnia rezydencja Jana Klemensa Branickiego, wybudowana w XVIII wieku, usytuowana w Choroszczy. Niewielkim miasteczku, często zaliczanym do aglomeracji białostockiej, położonym na zachód od Białegostoku. Obecnie w rezydencji mieści się Muzeum Wnętrz Pałacowych – Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Letnia rezydencja Jana Klemensa Branickiego powstała etapami. Pierwotnie budowla wzniesiona prawdopodobnie w latach 1725-1730, usytuowana została na sztucznie utworzonej wyspie oblanej wodami kanału, lecz z powodu dużej wilgoci budynek bardzo szybko ulegał zniszczeniom. Wówczas w 1757 roku Branicki zdecydował o budowie kolejnego, identycznego pałacyku, dokładnie w tym samym miejscu. Lecz niedługo później okazało się, iż pałacyk jest jednak za mały.

W celu zapewnienia miejsca licznie przybywającym gościom wzniesione zostały dodatkowe pawilony gościnne oraz dwie oficyny. Jedna z mieszkaniami, druga zaś z kuchnią i jadalnią. Przy rezydencji, podobnie jak przy Pałacu Branickich w Białymstoku, istniał park i ogrody utrzymane w stylu francuskim.

Niestety wskutek działań wojennych w trakcie I wojny światowej niemal cały kompleks został zniszczony. Odbudowę rozpoczęto dopiero w latach 60 XX wieku. Wzorowano się na XVIII-wiecznych rysunkach. Obecnie dawna posiadłość Branickich prezentuje się fenomenalnie, szczególnie w otoczeniu zabytkowego parku, który niewątpliwie zachęca do spacerów.